I-asis Kretingalės muzikos festivalis

Vilija Butkuvienė

Klaipėdos Rajono Laikraštis
BANGA

2012 rugpjūčio 29 d.

Jeigu kas būtų norėjęs akivaizdžiai pamatyti, kaip realybėje atrodo vaizdas, kai nėra vietos kur obuoliui nukristi, tuo galėjo įsitikinti penktadienį vakare Kretingalės bažnyčioje dalyvaudami pirmojo tarptautinio klasikinės muzikos festivalio „Jaunieji talentai" uždaryme. Gausi publika negailėjo plojimų ne tik keturiems jauniems talentingiems gitaristams iš Lietuvos, Ispanijos, Meksikos, Rusijos, bet žavėjosi ir vietos verslininkų šeimos geradaryste. Būtent jų dėka visi koncertai buvo nemokami.

Keturių šalių sąskambiai

Instrumentų, programų net ir šalių įvairove žiūrovus viliojęs festivalis baigiamajame koncerte „Gitarų draugystė Kretingalėje" pristatė keturių skirtingų šalių gitaristus - Tadą Umbrasą (Lietuva, Mstislavo Rostropovičiaus labdaros ir paramos fondo „Pagalba Lietuvos vaikams" globotinis), Aitor Garcia Moratą (Ispanija), Michailą Kalebiną (Rusija), Ricardo Gonzalez Zuritą (Meksika). Koncerte skambėjo įvairiausių kompozitorių kūriniai, klausytojai gitarų garsais keliavo ne viena epocha, o vakaro kulminacija tapo A. Vinitsky kūrinys keturioms gitaroms „Walk in the Blues Mood" (Pasivaikščiojimas bliuzo ritmu). Skirtingi keturių šalių muzikiniai garsų atspalviai perteikiami talentingų gitaristų, kvartete susibūrusių tik šio festivalio baigiamajam koncertui, nustebino net ir išrankius muzikos melomanus. Ypač didelio žiūrovų palankumo sulaukė Mstislavo Rostropovičiaus fondo globotinis, ne tik gitaristas, bet ir gabus jaunasis kompozitorius T. Umbrasas, atlikęs savo kūrinį „Apvalūs kampai". Beje, jaunųjų kompozitorių konkurse šis kūrinys buvo įvertintas antrąja vieta.

Rėmėjai garbe dalijosi su kretingališkiais

Festivalio organizatorė, Mstislavo Rostropovičiaus labdaros ir paramos fondo „Pagalba Lietuvos vaikams" direktorė Violeta Lukošiūnaitė džiaugiasi dideliu kretingiškių bei miestelio svečių susidomėjimu ir gausiu jų būriu koncertuose. „Pilnutėlėje bažnyčioje taip pat vyko ir ankstesni du pasirodymai - latvių violončelininkų trio Melo - M bei klarnetistų iš Lietuvos „Vasara su klarnetais" pasirodymai. Kiekviename koncerte žiūrovų vis gausėjo. Vadinasi, pasiūlyta programa, atlikėjų gebėjimai atitiko publikos poreikius. Tad tokia žiūrovų reakcija yra geriausia paskata rengti ir antrąjį festivalį Kretingalėje ateinančią vasarą. Žinoma, šis sumanymas nebūtų buvęs įgyvendintas be itin geranoriškos finansinės UAB „Agrovet" ir kavinės „Kukudra" paramos. Tai jų dėka visi koncertai žiūrovams buvo laisvai prieinami, nes jie buvo nemokami", - akcentavo V. Lukošiūnaitė.

UAB „Agrovet" generalinis direktorius Augenijus Gudžiūnas, kavinės „Kukudra" direktorė Daiva Gudžiūnienė visus tris festivalio vakarus nuoširdžiu dėmesiu ir rūpesčiu apgaubė ir koncertų žiūrovus, ir atlikėjus, ir svečius. Iniciatyvos organizuoti ir finansuoti festivalį garbe jie dalijosi su visa Kretingalės bendruomene ir parapija, o ypač su savo įmonių darbuotojais.

Tikrojo mecenavimo pavyzdys

Baigiamajame festivalio koncerte jauniesiems gitaristams iš keturių šalių aplodismentų negailėjo Klaipėdos rajono savivaldybės meras Vaclovas Dačkauskas, vicemerė Rūta Cirtautaitė, Administracijos direktorius Česlovas Banevičius.

„UAB „Agrovet" vadovo A. Gudžiūno šeima tikrai parodė stebinantį mecenavimo pavyzdį. Festivalio organizavimas - tai ne vienintelė jų labdaringa investicija, juk jie tvarko ir slėnio aplinką, padeda bendruomenei", - pastebėjo meras V. Dačkauskas.

Seimo narė Agnė Bilotaitė baigiamajame koncerte atkreipė dėmesį, jog tokie klasikinės muzikos festivaliai yra reikalingi ne tik didžiuosiuose miestuose. „Aukšto meninio lygio renginiai yra laukiami ir miesteliuose, ir kaimuose. Žinoma, tai neįmanoma padaryti be geranoriškų rėmėjų", - kalbėjo parlamentarė.

Kretingalės seniūnijos seniūnas Vytautas Gūžas, tardamas padėkos žodį festivalio rėmėjams ir organizatoriams, pasidžiaugė, kad Kretingalės vardas garsinamas visoje šalyje.

Komentaras

Klaipėdos rajono savivaldybės mero pavaduotoja Rūta CIRTAUTAITĖ:

- Turiu pasakyti, kad tikrai nustebau, jog trejetą vasaros penktadienių iš viso rajono muzikos mylėtojai skubėjo į tarptautinį Kretingalės klasikinės muzikos festivalį „Jaunieji talentai". Kretingalė - vienas toliausiai nuo Gargždų nutolusių kampelių, bet koncertuose žmonių buvo iš įvairių rajono vietovių. Džiugu ir kartu nuostabu yra tai, kad pirmą kartą rengiamo muzikos festivalio organizatoriai - verslo žmonės. Šitų žmonių dėka rajono gyventojai turėjo progą matyti ir klausyti ne tik Lietuvoje pripažintų klasikinės muzikos atlikėjų, bet ir visame pasaulyje žinomų muzikantų.

Galiu tik pasidžiaugti, kad Kretingalės bažnyčioje surengti trys aukšto meninio lygio koncertai, kokius dažnai galime matyti ir klausyti tik didžiuosiuose šalies miestuose. Visi koncertai buvo nemokami - už juos sumokėjo kretingališkiai verslininkai - Daiva ir Augenijus Gudžiūnai.

Manau, kad ypač svarbu yra tai, kad verslininkai D. ir A. Gudžiūnai šiuos koncertus organizavo savo iniciatyva. Tai, ko gero, pirmieji verslininkai rajone, parodę tokią iniciatyvą. Taip, yra rajone verslininkų, remiančių vieną ar kitą renginį, bet tokių, kurie patys būtų parodę tokią iniciatyvą, kokią parodė Gudžiūnai, - dar nėra. Bet gal tai pavyzdys ir gražios tradicijos pradžia? Gal netrukus kitas muzikos festivalis, organizuotas ir finansuojamas tik verslo žmonių, suskambės nuostabia gaida ir kitose rajono seniūnijose? Tai būtų didžiulė parama Savivaldybei ir graži dovana žmonėms tos bendruomenės, kurios gyvenamojoje vietovėje veikia verslo įmonės.